https://www.memeestetikbursa.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY Göğüs Estetiği Bursa
Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Memeye birçok farklı sebepten dolayı cerrahi müdahale gerekebilmektedir.  Cerrahlar olarak amacımız onkolojik prensiplerden taviz vermeden hastaların beklentilerini karşılayabilecek uygun yöntemleri hastaya sunmak ve karar verilen yöntemleri problemsiz bir şekilde uygulamaktır.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULAN SORULAR
ve Cevaplar
Göğüs Estetiği Bursa

 • Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirilebilir mi?

Serbest “meme başı grefti (free nipple graft)” tekniği haricinde kullanılan diğer tüm cerrahi tekniklerde meme ucu bir miktar süt bezi ve süt kanalları ile bütünlüğü bozulmayacak şekilde, bir blok şeklinde, hareket ettirilir ve bu nedenle emzirme fonksiyonu devam eder.

 • Emzirme Bittikten Ne Kadar Süre Sonra Ameliyat Olabilirim?

Süt bezlerinin eski hallerine dönebilmeleri için en az 6 ay, hatta 1 yıl beklenilmesinde yarar vardır.

 • Meme Küçültme Ameliyatı Meme Kanserine Neden Olur mu?
 • Meme küçültme ameliyatı hiçbir şekilde kansere neden olmaz. Tam aksine meme dokusu azaltıldığı için kanser riskini düşürdüğü konusunda görüşler vardır, ancak bilimsel yayınlarda ve geniş serilerde kesin bir sonuç ortaya koyulmuş değildir. Diğer taraftan, meme küçültme ameliyatında çıkartılan meme dokusunun patolojik incelemesi yapıldığından henüz başlangıç aşamasındaki kanserler daha başlangıç aşamasında erken  tespit edilebilir.
 • Aynı Anda Dikleştirme de Yapılabilir mi?

Tüm meme küçültme ameliyatlarında rutin olarak meme dikleştirme meme toparlama işlemi de yapılmaktadır, yani meme ucu olması gereken yere, daha yukarı bir pozisyona taşınmaktadır. Ek olarak genişlemiş olan meme başı (kırmızı renkli alan) kısımları da küçültülür ve daha simetrik bir hale getirilir.

 • Ne Zaman Sütyen Takabileceğim ve Doğru Sütyen Seçimini Nasıl Yapabilirim?

Yeni bedeninize sutyen seçmek için acele etmeyiniz, doktorunuzun verdiği özel sutyen korseyi en az 2 ay kullanınız. Hatta ameliyattan 1-2 hafta sonra memelerdeki ödemin azalmasına bağlı aynı korsenin bir küçük bedenine geçmeniz gerekebilir. 2-3 ay sonra bizzat üzerinize deneyerek sutyen alınız ve alırken kesi izlerinin üzerine bası yapmayacak ancak memeyi iyice kavrayacak şekil ve beden de sutyen tercih ediniz.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.memeestetikbursa.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻